Ентони Џошуа во самоизолација, стравува дека има коронавирус

106

Светскиот шампион во боксот, Ентони Џошуа (30) заврши во самоизолација од страв дека има коронавирус.

Тој беше испратен таму од британскиот принц Чарлс. За него денес е откриено дека има присуство на коронавирус, а Џошуа неодамна беше во друштво на принцот и, на крајот на краиштата, мораше да премине во самоизолација.

Џошуа бил во друштво на кралското семејство на Денот на Комонвелтот на 9 март и имал контакт со Чарлс, а со свое известување излезе и тимот на светскиот шампион.

„Џошуа е дома и ги следи упатствата на владата на Велика Британија. Тој се чувствува добро и здрав и сака брзо закрепнување за секој што е заразен со коронавируси“, соопштија од тимот на Џошуа.

Џошуа треба да се врати во Лондон на 20 јуни. Планирано е да ги брани шампионските титули против Кубрат Пулев, но оваа борба е под знак прашалник поради борбата против пандемијата на коронавирус.

Има добри шанси тој да биде одложен за друг датум, но сè ќе зависи од вирусот што го уништи светот на спортот.