Еди Херн ја критикува Даниела Хемсли затоа што ги покажа градите

Се поголемо внимание привлекува женскиот бокс.

Точно, досега ова се должи на екстравагантното однесување на спортистите и неочекуваните лудории. Неодамна 22-годишната Британка Даниела Хемсли направи нешто што ќе се памети. Ѕвездата на социјалните мрежи во голем стил ја прослави деби победата во професионалниот бокс.

Хемсли учествуваше на боксерската ноќ на Кингпин со високи влогови во Даблин (Ирска). Нејзина противничка беше репрезентативката на Полска Александра Даниелка. Хемсли победи со одлука на судиите по 5 рунди од 2 минути.

Даниела не ги воздржа емоциите и во живо ги покажа градите. Трибините буквално еруптираа од воодушевување. Сепак, Еди Херн не е среќен поради тоа.

„Ако почнам да се жалам, тогаш луѓето повторно ќе ме осудуваат. Но, ме прашуваат и ќе кажам дека го мразам. Само го мразам тоа што го направи. Работевме напорно за да се погрижиме жените во боксот да бидат почитувани поради нивната вештина, достоинство и напорна работа. Мора да разберете нешто – тоа не е бокс“, изјави Херн.

Подоцна, самата Хемсли ја призна својата грешка и се извини. Таа изјави дека не сакала никого да навреди, туку, едноставно, се обидела да се изрази. Сепак, Даниела доби повеќе критики отколку одобрување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО