Џошуа заложува се против Вајт! Ако загуби, борбата против Вајлдер пропаѓа

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Ентони Џошуа (25-3, 22 КО) ризикува да го загуби потенцијалниот дел од платата од 60 милиони фунти доколку биде поразен во реваншот со Дилиен Вајт (29-3, 19 КО) следниот месец. Тоа го кажа неговиот промотор Еди Херн Токспорт. Борбата меѓу Џошуа и Вајт ќе се одржи на 12 август во О2 арената во Лондон.

„На крајот на годината во Саудиска Арабија Ентони планира да се бори со друг поранешен шампион, Дионтеј Вајлдер (43-2-1, 42 КО), но тоа можеби нема да се случи“, изјави Херн.

„Тоа е лудо, бидејќи Еј Џеј има закажана борба со Вајлдер во декември“, рече Херн, не изгледајќи дека е премногу задоволен што Џошуа нема да седи на каучот до зимата. „Ентони работеше со Дерик Џејмс, кој инсистираше на тоа дека борбата против Вајт е вистинскиот избор. Не бев над Месечината бидејќи знам дека е опасно. Имаме борба со Вајлдер и Џошуа можеше само да почека или да има лесен противник, но тој реши да ги сложи коцките“.

„Не“, одговори Херн на прашањето дали Џошуа ќе се соочи со Вајлдер доколку загуби од Вајт. „Не знам како ќе оди борбата со Вајт, но инвеститорите во Саудиска Арабија категорично ни рекоа дека нема да има договор доколку тој загуби од Дилиен. Тие не сакаа тој да се бори со Вајат, но Еј Џеј рече: „Го сакам“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО