Џошуа: Мајк Тајсон ни беше испратен од небото

Поранешниот шампион на ВБА, ИБФ и ВБО во тешка категорија, Ентони Џошуа (26-2) се восхитува на легендата Мајк Тајсон (50-6).

Нема сомнение дека Тајсон е еден од великаните на сите времиња во историјата на боксот. Освојувајќи го својот прв појас на 20 години, четири месеци и 22 дена, Тајсон го држи рекордот за најмлад боксер кој некогаш освоил титула во тешка категорија.

Ајрон бил првиот боксер во тешка категорија кој истовремено ги имал титулите на ВБА, ВБЦ и ИБФ и единствениот боксер во тешка категорија кој ги имал последователно.

Џошуа мисли дека не може да се споредува со Тајсон бидејќи Мајк бил испратен од Бога.

„Не може секој да биде како Мајк Тајсон. Тајсон е испратен во рајот да не воодушеви со неговиот талент. Мајк е единствен.

Можам да учам од него, но никогаш не можам да бидам како него. Според мое мислење, тој е поинаков терен“, го пренесе Мајкл Бенсон Еј Џеј на Твитер.

Џошуа на 20 август во Џеда, Саудиска Арабија, ќе има реванш со Александар Усик (19-0).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО