Доделени наградите „Мухамед Али“

Хуманитарните награди „Мухамед Али“ се доделени за хуманитарна работа и придонес на својата заедница.

John Wooten, Jim Brown, Bill Russell, Bobby Mitchell, Muhammad Ali

На свеченоста присуствуваа многу спортски ѕвезди кои го поддржуваа познатиот боксер 1960 година во битка со властите.

На церемонијата во Луисвил беа американските фудбалска ѕвезда Џим Браун и легендарниот кошаркар Бил Расел, кои го поддржаа Али да не оди во војната во Виетнам.

Но кога тој одби да оди во војска, поради што имаше проблеми со властите, Браун сакаше да му помогне, но прво сакаше да ги слушне причините зошто боксерот не сака да оди во војна.

Браун беше со група на истакнати црниспортисти два часа го испрашувашаа Али во Кливленд во 1967 година. Боксерот не ги избегнуваше прашањата, тој останал доследен на своите принципи, наведувајќи дека поради религиозни убедувања не сака да оди во војска.

Десетина спортисти, меѓу кои тогаш беше и младио Карим Абдул-Џабар , излезе од состанокот, кој е познат како “самитот Али”, и јавно го поддржаа.

” Луѓето ги добија одговорите што ги сакаа “, изјави Браун за време на церемонијата на доделувањето на наградите .

Наградите беа доделени на шест млади луѓе, а меѓу поранешните добитници се Браун и актерката Сузан Сарандон ,како и хип-хоп музичар Комон.

Браун по позирањето со познатиот шампион се наведнал кон него и , како што подоцна објасни, тој рече: “Ти си најголемиот на сите времиња”.

Иако фокусот минатата ноќ беше на времето кога Али бил во клинч со властите, познати спортисти сега се во аголот покрај Али кој се бори со Перкинсовата болест.

Али беше лишен од титулата светски шампион во тешка категорија во 1967 година и беше осуден за избегнување на војската. На крајот, по четири години победи, кога Врховниот суд на САД пресуди во негова корист.

Насловот е обновен во 1974 година, поразувајќи го Џорџ Формен во Киншаса во познатата борба ” Rumble in the Jungle “. Една година подоцна тој го доби Џо Фрејзер во ” Thrilla in Manila. Последната титула ја освои во 1978 година кога го победи Леон Спинкс .

Браун , истакнат активист за човекови права и борец против насилството, рече дека “Али беше херој за многу млади луѓе во земјава, и со црна и и со бела боја . ”

“Овде сум за да мотивирам што повеќе луѓе кои што може во оваа земја да го видат насилството … и слабото за образование што го добиваат многу деца”, изјави Браун.

 

 

 

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО