Дионтеј Вајлдер се врати со стил, брутално го нокаутира Хелениус во првата рунда (ВИДЕО)

Бронзениот бомбардер направи прекрасно враќање во рингот по двата порази од Тајсон Фјури.

Дионтеј Вајлдер (43-2-1) го победи Финецот Роберт Хелениус (31-4) со брутален нокаут во првата рунда во Баркли центарот во Њујорк.

За американскиот тешкаш само еден силен удар беше доволен да го собори противникот.

Судијата почна да брои, но веднаш беше јасно дека Роберт не може да продолжи.

Натпреварот беше завршен во првата од договорените 12 рунди, а Вајлдер уште еднаш покажа дека е меѓу најсилните удирачи во светот.

„Кој е следниот?“, праша Дионтеј Вајлдер по мечот, пред да изјави дека би бил заинтересиран да се бори со којбило, шампионот во тешка категорија Александр Усик, Ентони Џошуа или Енди Руиз:

„Го послушав Усик, гледам дека не е ни во зградата или е? Знаете, луѓето велат дека сакаат да се борат со мене, да дојдат во моето шоу и да видат катастрофален нокаут, а потоа да се скријат во ќош. Така што јас сум подготвен за секој противник, тоа може да биде Руиз, Усик, кој и да е, нека го направи тоа“.

Хелениус се искачи во последните неколку години и по победите против Матеус Роберто Осори и Адам Ковнацки, кого двапати го победи, доби шанса да се бори со Бронзениот бомбардер.

Пред десет години тој беше на пат кон светскиот трон кога ги победи Самуел Петер, Сиархеи Лиахович и Дерек Чисора и стигна до појасот европски шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО