Џош Тејлор е новиот носител на „Трофејот на Мухамед Али“ (ВИДЕО)

130

Џош Тејлор (Шкотска) ја освои Светската боксерска суперсерија и го зеде престижниот „Трофеј Мухамед Али“ за најдобар боксер во суперлесна категорија. Тој го победи на опени Регис Програј (САД) на гала вечерта во Лондон. Мечот беше многу зрел. Двајцата боксери добро се размаваа. По последниотудар на гонгот десно око на Шкотот беше целосно затворено. Имаше и огромна аркада над него. Лицето на Програј исто така беше обоено.

Тејлор покажа поагресивна борба и доминираше во текот на целиот натпревар. Тој му го нанесе првиот пораз на Програј во 25 мечеви. Шкотланѓанецот ја забележа 16-тата победа во кариерата во 16 меч.

Тејлор си отиде со две од светските титули во суперлесна категорија, откако на турнирот порази тројца непоразени противници.