Бугарката Ивет Горанова олимписка карате шампионка

477

21 -годишната Ивет Горанова ја освои олимписката титула во карате во борби до 55 кг по брилијантната победа од 5-1 над Украинката Ангелика Терлјуга.

Бугарската каратистка влезе во бугарската и светската карате историја станувајќи првата олимписка шампионка до 55 кг.

Бугарските медиуми забележуваат дека немале олимписки шамапион од 2008 година.

Бугарката имаше физички проблем откако доби удар во градите од Терлјуга, за што беа потребни неколку секунди одмор. Медицинските лица и службениците, исто така, ја опколија Ивет, на која и беше дадено време да се одмори. Веднаш по рестартирањето, двете разменија еден удар за 1-1. Момент подоцна, уште еден таков удар за водство од 2-1 на Бугарката, која доби предност во случај на нерешен резултат.

Минута ипол пред крајот имаше основи за „ипон“ во корист на Горанова, но не беа доделени поени. Генерално, и двете беа исклучително активни и не им беше лесно на судиите да ја проценат секоја техника. Бугарскиот табор побара видео преглед, но немаше ипон за удар со ногата во главата.

Но, 76 секунди пред крајот, Ивет забележува удар со контра нога во телото и доби „вазари“ за водство од 4-1. Сепак, Горанова ги исцрпи дозволените три излези од контурата на 20 секунди до крајот, а нападите на Украинката беа избезумени. Наместо тоа, нов контранапад, овој пат со водечката лева рака, го зголеми водството на Ивет на 5-1. Ова се покажа како одлучувачко за исходот од судирот и олимписката титула за Бугарката!