Бронзен медал за Зубаиров на Европското првенство!

Халил Зубаиров-бронзен медал
Халил Зубаиров-бронзен медал

Халил Зубаиров го освои бронзениот медал на Европското првенствоо до 23 години во Валбрежич, Полска. Зубаиров во борбата за тертото место го совлада Даниел Рама од Шпанија со 7-1.

Танчев, Зубаиров, Пешко и Поцев.
Танчев, Зубаиров, Пешко и Поцев.

Тој мудро ја водеше борбата и недозволи изненадување како во четвртфиналето, кога беше поразен од финалистот Александар Хуштин од Белорусија со 8-6, иако водеше со 6-0, 6-4.

Зубаиров стартуваше одлично, бидејќи во првиот меч го совлада Бугаринот Медевед Гази со 11-1, односно технички туш.

Zu

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО