Арапите сакаат боксерски меч меѓу Канело Алварез и Теренс Крафорд

Арапите сакаат боксерски меч меѓу Канело Алварез и Теренс Крафорд.

Тие моментално се меѓу најголемите ѕвезди во боксот. Турки Алалших, министер во Ријад, сака оваа битка да се случи во декември годинава или во јануари 2025 година. Алалших откри дека веќе работи со Алварез, а борбата би била многу голема за Крафорд.

Теренс Крафорд имаше повеќе светски титули во три тежински дивизии, од лесна до полутешка категорија, вклучувајќи ги неприкосновените титули во лесна и полутешка категорија. Крафорд има скор од 40-0 во бокс и победи на 31 меч со нокаут. Во август Теренс се искачи во супер велтер категорија за да се бори со Израел Мадримов во Лос Анџелес, Калифорнија.

Канело Алварез имаше повеќе светски титули во четири тежински категории од полусредна до полутешка категорија. Алварез е првиот и единствен боксер во историјата кој стана неприкосновен шампион во супер средна категорија. Канело има скор од 61-2-2 во бокс и е во победничка серија од 4 борби. Победи 39 пати со нокаут.

Алварез пред неколку дена ја одбрани неприкосновената титула во суперсредна категорија со победата над Хајме Мунгуја. Останува да видиме дали Алалших ќе успее да ја реши оваа борба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО