Адријан Аземи е сензација на „Емил Жечев“ – го освои златниот медал (ВИДЕО/ФОТО)

191

Најголемата сезнација на силниот Меѓународен боксерски турнир „Емил Жечев“ во Ботевград, Бугарија, е нашиот Адријан Аземи (+80 кг) со освојувањето на златниот медал.

Македонскиот кадетски репрезентативец и во финалето го совлада Казахстанецот Роман Дијари со судиска одлука, со што ја оствари втората победа против боксер од оваа земја. Во полуфиналето го победи Меирам Болашак од Казахстан, а тоа беше првата победа на македонски боксер против Казахстанец. Судиите борбата ја бодуваа: 29-28, 30-26, 30-26, 30-26 и 29-28.

Ardijan Azemi gordost na Makedonskiot boks od Internacionalniot turnir " Emil Zecev " -Bugarija so osvoeniot zlaten medal

Geplaatst door Petre Curlinovski op Vrijdag 5 april 2019

Ipon.mk