Жорж Сент Пјер: Флојд Мејведер ми понуди боксерски меч

Поранешниот шампион на УФЦ, Жорж Сент Пјер неодамна изјави дека неколку пати му пришле од менаџерскиот тим на Флојд Мејведер за можен боксерски меч.

Сепак, Сент-Пјер јасно стави до знаење дека постојат конкретни критериуми кои мора да се исполнат пред да се согласи да влезе во боксерскиот ринг. Зборувајќи за боречкиот спортски новинар Арон Бронштетер, Сент-Пјер рече дека неговите барања мора да се исполнат пред да се согласи.

Нагласи дека неговите главни грижи се вртат околу ризиците поврзани со боречките спортови. Покрај тоа, Сент-Пјер исто така рече дека не сака да го ризикува своето здравје во замена за пари. Жорж инсистираше да му биде дозволено да користи удари со нога и соборувања.

„Најголемото име во боксот дојде кај мене да се бори со мене во бокс. Му кажав дека за мене тоа е прашање на моја чест, а не на пари. Не можеш да ме купиш.

Му реков дека сакам да ми дозволи да користам ножни удари и соборувања. Па, како и да е, нема да се борам со најдобриот боксер за пари.

Ако сакаат да се борат со мене, мора да ги прифатат моите услови“, рече Сент Пјер.

Сент-Пјер е широко признат како еден од тројцата најдобри ММА борци во историјата на УФЦ во полусредна категорија. Тој забележа бројни успешни одбрани на титулата од 2007 до 2013 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Georges St-Pierre (@georgesstpierre)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО