Ворен одговори на критиките на Белју за поделбата на хонорарите за мечот меѓу Фјури и Усик

Поранешниот светски шампион во крузер, Тони Белју и поранешен ривал на Александар Усик, смета дека Украинецот има големи шанси во мечот за апсолутен шампион во тешка категорија против Тајсон Фјури.

Борбата за обединување на титулата светски првак е договорена за 29 април на Вембли, но се уште се чека официјална потврда.

Британскиот боксер исто така истакнува дека е неразбирливо што Усик се согласил да ги подели хонорарите 70-30 во корист на Фјури.

„Усик се продаде далеку под неговата вредност. Се согласи со состојбата на Фјури и тоа е лудост. Го направи тоа за доброто на љубителите на боксот и Украина, бидејќи таков човек е. Се борев против него и знам се за него“, рече Тони Белју и додаде дека Усик може да му се закани на Џипси Кинг:

„Во последните неколку години стилот на Фјури се промени. Повеќе не е големиот, незгоден, тешко достапен борец каков што беше. Сега тоа е агресивна контра која сака што поефективно да му наштети на противникот. Промената на стилот му користи на Усик и тој е фаворит за мене на овој натпревар“.

А изјавата на Тони не остана незабележана. Промоторот на Фјури Френк Ворен му одговори на поранешниот британски боксер кој го критикуваше процентот околу распределбата на хонорарите.

„Ние го осигуравме тоа на Усик, таков е договорот“, рече Френк Ворен и продолжи:

„Дали ми е гајле што вели Тони Белју? Секогаш има што да каже, се вклучува во се. Тајсон се бори само еднаш на 182 дена, поправете ме ако грешам. Има право на плата. Би било добро ако тој беше во рингот двапати годишно. Тие момци се најдобри, тие се Куќата на славните. Тие се големи борци и кому му е грижа што вели Белју“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО