Вoндерлеј Силва тврди дека му понудиле 10 милиони долари за борба против Тајсон

Bare Knuckle Fighting Championship му испрати понуда од 20 милиони долари на Мајк Тајсон за да боксира меч без ракавици.

53-годишниот „Железен Мајк“ ја одби понудата, а претседателот на БКФЦ Дејвид Фелдман рече дека планира да ја зголеми понудата за да му овозможи на Тајсон да настапи за неговата промоција.

Вондерлеј Силва даде интервју за Шердог во кое вели дека токму тој бил замислен како противник на Тајсон во бокс меч без ракавици.

„Ми понудија 10 милиони американски долари плус дел од продажбата на плати па гледај и веднаш прифатив. Се надевам дека Фелдман може да го оствари тоа“, рече 43-годишниот„Аксе мардер“.

Поранешниот шампион Прајд не се борел од септември 2018 година, кога беше нокаутиран во четвртата борба со Квинтон Џексон.

Прашање е дали оваа понуда е реална или дали БКФЦ се фати за името на Тајсон за самопромоција, бидејќи во овој момент в од каде би дошле толку пари.

Во тоа се сомнева и тренерот Рафаел Кордеиро, кој работеше со Силва во „Чут бокс акдемијата“ и сега работи со Тајсон.

„Не добив повик ниту од Тајсон, ниту од Ванда, но колку што знам, оваа борба нема да се случи. Тајсон тренира за боксерски меч со раквици. Тешко е да се коментираат гласините“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО