Владимир Кличко за мечот Мејведер-Пакијао! (ВИДЕО)

Mejveder Pakijao so brojki

Светскиот шампион во тешка категорија на ИБФ, ВБА, ВБО и ИБО, Владимир Кличко е ентузијаст за претстојниот натпревар меѓу шампионот во пет тежински категории Флојд Мејведер и носителот на појасот на WBO во категорија до 66,7 килограми Мани Пакијао. Средбата, од многумина дефинирана како „Битката на векот“, ќе се одржи на 2 мај во Лас Вегас.

„Многу се радувам што ќе се одржи мечот Мејведер – Пакијао. Чудно е, боксот да може направинастан со толку големи финансиски размери и да привлече средства од други области на бизнисот“, изјави Кличкоза Boxingnewsonline.net.

„Таквите средби прават боксот повеќе да е возбудлив и профитабилен. Некои луѓе мислат дека во овој натпревар се инвестирани премногу пари, дека не вреди да се вложуваат толку средства, но јас лично сум среќен за овие момци“, додаде украинскиот шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО