Витали Минаков направи 19-0 со победата над ДЈ Лидерман

Поранешниот шампион на Белатор во тешка категорија Витали Минаков веќе има 19 победи од 19 настапи, откако Русинот го победи ДЈ Лидерман во главниот настан на Фајт најт Глобал 59.

Минаков не даде шанса на 31-годишниот ветеран и забележа победа со технички нокаут, а за прв пат мораше да се бори повеќе од 10 минути, откако го напушти Белатор во 2014 година.

Во првата рунда ДЈ Лидерман успеа да му наштети на Минаков, но Русинот се опорави, а во втората рунда му направи тејкдаун на противникот и му зададе неколку тешки удари.

Во третата рунда Минаков успеа да дојде до вистинската оддалеченост и постигнувајќи прецизни удари со десна рака, кои го ранија ДЈ Лидерман. На крајот ДЈ Лидерман не го издржа темпото на рускиот борец, а откако се најде на подот, судијата го прекина дуелот.

Во другиот главен настан на вечерта, Ахмед алиев успеа да го победи Ефраин Ескудеро со судиска одлука, нанесувајќи му го првиот пораз откако го напушти УФЦ.

Резултати од настанот:

Vitaly Minakov – DJ Linderman via TKO (R3, 3:09)

Akhmed Aliev – Efrain Escudero via unanimous decision

Tomas Deak – Alexander Yanishev via submission (rear-naked choke) (R2, 1:24)

Toman Kopylov – Artem Shokalo via TKO (R3, 4:11)

Alexander Matmuratov – Adi Alic via majority decision

Alexey Sidorenko – Yusup Suleymanov via majority decision

Vartan Asatryan – Elnar Ibragimov via TKO (R1, 4:07)

Kurban Omarov – Joaquim Ferreira via TKO (R2, 1:36)

Nariman Abbasov – Artur Zaynukov via unanimous decision

Rizvan Abuev – Kanybek Beisheev via TKO (R1, 3:40)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО