Витакер: Переира ќе го победи Хил доколку ја преживее првата рунда

Во следната борба за титулата во полутешка категорија, Алекс Переира ќе се соочи со Џамхал ​​Хил. Роберт Витакер, поранешен шампион на УФЦ, смета дека е тешко да се именува фаворит во оваа борба, но ако борбата оди повеќе од една рунда, тој е склон да се обложи на Алекс Переира.

За време на настанот УФЦ 295 кој се одржа на 11 ноември 2023 година во Њујорк Алекс Переира го победи Јиржи Прохаска и го освои појасот во полутешка категорија. Переира сега ќе се бори со Хил на УФЦ 300 овој викенд во Лас Вегас.

Пред претстојната борба Роберт Витакер во програмата ММА кард рече:

„Алекс е потехнички борец, но е погоден од помалку технички борци, како што се гледа во борбата со Прохаска. Мислам дека Прохаска го прекина ритамот на Переира во оваа борба, но Алекс победи бидејќи има големо искуство во удирачките спортови.

Тој знае како да преживее во такви ситуации бидејќи зад себе има многу битки. Сепак, Џамхал ​​Хил внесува дополнителен елемент во борбата бидејќи има сериозна моќ на удар. Се бори на специфичен начин и веќе има поразено многу борци.

Ако оваа борба помине во првата рунда, јас сум склон да го изберам Переира за победник, но ќе видиме“, изјави Витакер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО