Јиржи Прохаска: Го победувам Ракиќ и станувам предизвикувач

За време на настанот УФЦ 300, Јиржи Прохаска, поранешен шампион во полутешка категорија, ќе се соочи со Александар Ракиќ.

Чехот верува дека доколку победи, во следната борба повторно ќе се бори за појасот. За време на гала вечерта на УФЦ 295 на 11 ноември 2023 година во Њујорк Јиржи Прохаска се бореше за појасот со Алекс Переира, но беше нокаутиран во втората рунда од борбата. Прохаска сега ќе се врати во кафезот и верува дека победата над Ракиќ ќе го направи предизвикувач.

Во пресрет на претстојната борба, Прохаска го кажа следново во интервју за Шмо:

„Среќен сум што брзо се враќам на натпреварите. Верувам дека по последната борба, која заврши прерано, ако ја победам оваа борба, тогаш ќе заслужам да се борам за појасот. Мислам дека можам да го направам тоа. Од една страна, би сакал повторно да се борам со него, но зависи дали ќе победи.

Сепак, на крајот на денот, враќањето на титулата не ми е толку важно како да покажам дека сум подобар борец, дека се развив и го направив следниот чекор на мојот пат. За тоа се работи, квалитет, одлична изведба и радост од борбата“, изјави Прохаска.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BJP (@bjp_store)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО