Вердум го нокаутираше Хант и стана привремен првак на УФЦ

Werdum hunt KO

ММА трката за УФЦ 180 се одржа денеска во Мексико Сити, Мексико, и вклучуваше дуел за титулата во тешката категорија меѓуФабрицио Вердум и Марк Хант.

 Вердум успеа да го нокаутирм Хант во втората рунда. Со оваа победа тој ја освои привремената титула, која треба да ја брани против повредениот шампион Каин Веласкез.

 Интересно е што Вердум, кој го сметаат за еден од најдобрите специјалисти во партер борба во ММА, забележа победа со удар со колено, проследен од повеќе удари. Иако кратка, средбата беше интересна, а Вердум покажа подобрување во своите вештини.

ufc-180-werdum-hunt

Еве сите резултати од УФЦ 180:

Fabricio Werdum го победи Mark Hunt со TKO ( Round 2 , 2:27 )

Kelvin Gastelum го победи Jake Ellenberger со клуч ( RNC , Round 1 , 4:46 )

Ricardo Lamas го победи Dennis Bermudez со клуч ( Guillotine , Round 1 , 3:18 )

Augusto Montano го победи Chris Heatherly со TKO ( Round 1 , 4:50 )

Hector Urbina го победи Edgar Garcia со клуч ( Guillotine , Round 1 , 3:38 )

Yair Rodriguez го победи Leonardo Morales со судиски решение ( 29-28 , 29-28 , 29-28 )

Alejandro Perez го победи Jose Quinonez со судиски решение ( 29-26 , 29-26 , 28-27 )

Jessica Eye го победи Leslie Smith со TKO ( лекарски прекин, Round 2 , 1:30 )

Gabriel Benitez го победи Humberto Brown со клуч ( Guillotine Choke , Round 3 , 0:30 )

Henry Briones го победи Guido Cannetti со клуч ( RNC , Round 2 , 1:44 )

Marco Beltran го победи Marlon Vera со судиска одллука ( 29-28 , 29-28 , 29-28 )

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО