Вака се однесуваат вистинските борци и спортисти: Главните актери на настанот УФЦ 295 воодушевија на прес-конференцијата

За време на прес-конференцијата немаше апсолутно никакви тензии.

УФЦ 295 настанот е вистинско освежување за оние „старата школа“ ММА фанови кои не преферираат „валкан говор“ и сето тоа се оправдува како „маркетинг и продавање на борбата“.

Главните актери на настанот УФЦ 295 се апсолутно спротивни на ваквите трендови, па соодветно се одвиваше и прес-конференцијата одржана вечерва. На прес-конференцијата се појавија четворица борци, поточно учесници во главната и коглавната борба на вечерта.

Том Аспинал, Сергеј Павлович, Алекс Переира и Јиржи Прохаска демонстрираа како се однесуваат вистинските борци и спортисти. Постојано се чувствуваше меѓусебно почитување, немаше прозивки и тензии, а конфронтациите исто така не нудеа тензии.

Борците си покажаа почит, па Том Аспинал отворено призна дека се исплашил кога го видел Сергеј Павлович во живо, но додаде дека е „во добри односи со таков страв“. Сергеј Павлович истакна дека го гледа Аспинал како опасно момче и се подготвува за својата најдобра верзија, и покрај тоа што Аспинал влезе со „кратко известување“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMA Fighting (@mmafighting)

Алекс Переира и Јиржи Прохаска дадоа слични критики, а Переира доби шанса да се наврати на една интересна информација. Имено, за прв пат во историјата, еден УФЦ борец двапати ќе предводи настан во Медисон сквер гарден, а тоа ќе биде „Поатан“. Минатата година на настанот УФЦ 281 Переира го нокаутира Израел Адесања и го освои појасот во средна категорија, а една година подоцна ќе се обиде да го освои и појасот во полутешка категорија.

„Ова е посебен момент за мене. Верувајте ми, среќен сум, иако не се насмевнувам премногу“, изјави Переира.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMA Fighting (@mmafighting)

Сè на сè, прес-конференција која нема да го привлече вниманието на масите, но тие вистински фанови сигурно уживаа гледајќи ја оваа прес-конференција.

Снимката од целосната прес-конференција можете да ја погледнете во видеото под овој текст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО