Утре почнува Европското кендо првенство во Скопје

Plakat za EP kendo 2016

Утре во Скопје почнува Европското првенство во кендо во Спорсткиот центар „Борис Трајковски“, на кое учеството го пријавија 38 држави со околу 490 натпреварувачи.

kendo reprezentacija vo srbija

Утре во 16 часот е свеченото отворање од страна на премиерот Емил Димитриев, претседателот на Европската кендо федерација, Алан Докарме и Златко Кексовски, претседател на Македонската кендо и иаидо федерација.

Први на борилиштата излегуваат жените. Во наредните три дена ќе видиме многу асови на овој спорт, кој од ваков калибар з апрв пат се организира во Мaкедонија.

Kendo site so Filipi vo Skopje

Од таборот на нашата репрезентација велат дека нашите натпреварувачи се подоговтвени и  добро се чувтсвуваат и дека нема повреди.

Боите на Македонија ќе ги бранат: Андреј Атанасовски, Менсур Бојда, Владимир Кесковски, Матеј Ивановски, Илија Андреевски, Матеј Јошевски и Марија Манасиевска.

Ipon.mk/В. Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО