Усик: Олимпиското злато е врв во мојата кариера

Украинскиот боксер Александр Усик откри што смета дека е најзначајното достигнување во неговата кариера.

Шампионот на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО во тешка категорија тврди дека најголемото достигнување во неговата кариера е олимпиското злато. Потсетуваме дека Усик стана победник на Олимписките игри во Лондон во 2012 година, победувајќи го Италијанецот Клементе Русо.

„Олимпиското злато го сметам за највисокото достигнување во мојата кариера. Нема ништо повисоко за мене во моментов, вклучувајќи ги и моите појаси во полутешка категорија или оние што ги имам во тешка категорија.

Можеби ако ги комбинирам сите титули во тешка категорија и ги добијам сите четири појаси, тогаш ќе размислам што е поважно: олимпиското злато или четирите појаси“, рече Усик за Мирор.

Усик на 20 август ќе има реванш со Британецот Ентони Џошуа. Првата борба заврши со победа на Украинецот со едногласна одлука на судиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО