Усик: Или ќе биде Тајсон Фјури или нема да се борам повеќе! (ВИДЕО)

Украинецот Александар Усик ги одбрани шампионските титули на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО во тешка категорија, а го освои и појасот на магазинот „Ринг“, кој остана празен кога Тајсон Фјури објави крај на кариерата.

На боксерскиот спектакл во Џеда непоразениот Усик со поделена одлука го победи Ентони Џошуа и со тоа стигна до 20-та победа во кариерата.

„Крени раце во чест на Усик кој ја бранеше шампионската титула под условите во кои беше“, рече Џошуа по мечот и му се поклони на Украинецот, кој по руската воена инвазија веднаш јави во одбрана својата татковина:

„Ме победи, а јас можев и подобро. Тоа покажува колку труд морал да вложи. Не можам да боксирам како Мајк Тајсон, Сони Листон, Џек Демпси и Роки Марчијано, тежок сум. Аплауз за Усик“.

Украинскиот боксер повторно беше одличен и со одлична тактика го надмудри противникот, исто како и лани во септември во првата борба во Лондон.

„Победата им ја посветувам на сите, на семејството, на тимот, на мојата татковина и на украинските ветерани. Благодарам“, рече Усик и изрази желба да се бори со Тајсон Фјури:

„Сигурен сум дека не е во пензија, сакам да се борам со него. Ако не победам во таа борба, нема повторно да се борам со никого“.

Со овој настап во Саудиска Арабија на Усик и Џошуа им е гарантиран хонорар од 60 милиони долари.

https://twitter.com/SkySportsBoxing/status/1561135070949396482?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1561135070949396482%7Ctwgr%5Ea724b83ba71ae6d0c6b23bc60c563fac6a41a779%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2Fskysportsboxing%2Fstatus%2F1561135070949396482image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

https://twitter.com/SkySportsBoxing/status/1561130088044929024?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1561130088044929024%7Ctwgr%5Ec63a31dff94d933131df114ce710016b44f37214%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2Fskysportsboxing%2Fstatus%2F1561130088044929024image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

https://twitter.com/ESPNRingside/status/1561129369669472256?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1561129369669472256%7Ctwgr%5E8064684f9e4cc59130c718002740e74a97696ff4%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2Fespnringside%2Fstatus%2F1561129369669472256image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО