Усик: Го ставив олимписки медал во ковчегот на татко ми

Александар Усик отсекогаш велел дека првиот човек на кој му се восхитувал и сè уште му се восхитува е неговиот татко. Неговиот покоен татко го одвел Усик во боксерската сала, но никогаш не го видел неговото издигнување на врвот во светскиот бокс. За жал, тој почина веднаш по победата на неговиот син на Олимпијадата во 2012 година.

Поминаа повеќе од 10 години од смртта на татко му, но тој сè уште останува мотивација за Усик и доаѓа во неговите сништа. Таткото на Александар Усик е негов водич и авторитет уште од детството.

„Тој секогаш ме мотивираше и ме тераше да тренирам и да учам. Сè што имам сега е поради него. Толку многу вложи во мене. Често ми го кажуваше ова: „Кога си глуп, никому не му требаш“. Еден ден дојдов дома и го прашав татко ми: „Слушај, што сакаш да станам“? Тој ми одговори: „Прво, треба да станеш добра личност.И тогаш ќе постигнеш сè за што сонуваш“.

Првично, Усик тренираше фудбал, но подоцна почна да боксира. Александар Усик постариот се занимавал со бокс во младоста, па го натерал синот да се пресели во боксот:

„Татко ми рече дека имам заработка. Се изненадив: „Тато, добро играм фудбал, а боксот? Таму ме тепаа“! А тој ми одговори: „За да не те тепаат, треба да тепаш“.

Александар Усик постариот е поранешен воен човек кој поминал низ војната во Авганистан, каде што двапати бил ранет. По војната постариот Усик работел во обезбедување и на градилиште. Тој не му кажува на синот за моментите што ги видел во Авганистан, но пренесува застрашувачка атмосфера:

„Рече дека нечовечките работи што се случуваат во војна се страшни. Не дај боже некому да му се случи. Никогаш не ми кажа дека ме сака, но знам дека им кажал на своите пријатели за тоа. Мислам дека тоа е затоа што пораснал во советско време, кога човек морал да биде тврд и да не покажува никакви емоции“.

Таткото на Усик почина од срцев удар неколку дена по победата на неговиот син на Олимпијадата во 2012 година. Пред финалето таткото и синот не зборуваа неколку дена, но по победата си се јавија.

„Разговаравме околу еден час, иако никогаш порано не сме разговарале на телефон толку долго. Како да се збогуваше со мене. Се враќавме од Лондон, веќе бев во еден од градовите во Украина. Чекав да пристигне мојот луксузен автомобил. Сакав да го возам и да му покажам на татко ми колку одличен автомобил имам. Мама се јавила во три часот наутро и ја пријавила неговата смрт. Кога стигнав, татко ми веќе лежеше во ковчегот.

Ја спуштив торбата, го ставив медалот во мртвата рака и излегов. Сонував за тоа околу 1 година. Кога беше болен изгледаше лошо, но физички секогаш беше силен. Токму така го сонував – силен, со весело лице, со насмевка. Тој не кажа ништо, но секогаш се насмевка. Бев многу среќен што го видов безбеден во сон“.

Усик сега може да стане првиот апсолутен светски шампион во тешка категорија по 25 години. Усик на 17 февруари ќе се бори за апсолутна титула во тешка категорија против Тајсон Фјури. Мечот ќе се одржи во Саудиска Арабија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Usyk. The Cat. Oleksandr (@usykaa)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО