Усик: Фјури се плаши од мене; а за Џошуа: Боже, каков глупак!

Иако светскиот шампион во тешка категорија немаше проблем со постапките на Ентони Џошуа во деновите по борбата, Александар Усик сега имаше што да каже за тоа што се случи веднаш по борбата во Саудиска Арабија.

Откако Украинец втор пад по ред го надмудри добро познатиотривал, Еј Џеј исфли два од шампионските појаси од рингот, а потоа го зеде микрофонот и, и покрја тоа што на Усик му даде должна почит, Џошуа кажа еден куп глупости, за неговото минато и стилот.

Голем победник на вечерта не успеа во целост да се наслади на ѕвездениот миг, но малку повеќе од еден месец по триумфот, Усик го кажа следното на адреса на Џошуа:

„Додека го гледав во ринагот си помислив:„ Боже, каков глупак“, рече Усик за Британцоте со нигериските корени.

„Ми потесети на мало дете кое сакаше да си игра со топката, но откако му ја земаа реши да ја фрли во дворот на соседот’.

Украинецот ја коментираше и темата за мечот меѓу Тајсон Фјури и Ентонни Џошуа.

„Иако сите го знаат за бесстрашен, јас знам дека Тајсон стравува од мене. Сите очекуваат еден меч, а тоа е дуелот за обединување на титулите. Не поддржувам ниту еден од нив, дури ине мислам да и го гледам мечот“, рече Усик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО