Флојд Мејведер за девет минути на бокс меч ќе заработи 20 милиони долари

Лојд Мејведер се враќа во рингот за неколку дена. Еден од најдобрите боксери во светот ќе настапи на 25 септември на настанот во Токио против локалниот борец ММА Микура Асакура.

На Јапонецот тоа ќе му биде прв бокс меч во кариерата, а нивниот егезебициски меч ќе го предводи настанот на Ризин. Борбата ќе трае само три рунди и за тоа време Мејведер ќе заработи одлични пари.

Поточно, непоразениот американски боксер треба да заработи дваесет милиони долари во тие девет минути, а ќе добие нешто и од продадениот пренос на ППГ.

Тоа ќе биде негов втор егзебициски меч оваа година, во мај, во Абу Даби, се бореше против Дон Мур.

„Во секоја минута од борбата заработувам неколку милиони. Само од овој егзебициски меч ќе направам меѓу 15 и 20 милиони долари, тоа е добро. Девет минути за дваесет милиони, не е лошо“, рече Флојд Мејведер, објаснувајќи дека не организирал егзебициски борби само за заработка:

„Сега патувам повеќе. Отсекогаш сум патувал многу, а сега можам да ги забавувам луѓето ширум светот. Не можам да ги направам вистинските борби во Јапонија, но тие се среќни што ме гледаат на егзебициски мечеви. Тие го сакаат тоа и сакаат да го видат стариот Мејведер. Правам тие егзебициски мечеви заработувам многу, но ако почнам да добивам сериозни удари, тоа повеќе не би гоправел“.

Тој ја допре и можната борба против големата ѕвезда на УФЦ, Конор Мек Грегор. Предложи потенцијалниот меч да се одржи во новиот стадион на НФЛ момците од Рајдерс во Лас Вегас.

„Веќе разговаравме за сумата што ќе ја добијам и ќе биде со девет цифри. Со Флојд Мејведер мора започнете најмалку со 100 милиони долари“, рече поранешниот светски шампион, додавајќи дека не знае дали тоа ќе биде професионален или егзебициски меч.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО