Трикратниот светски првак во профи дебито се најде на подот, но потоа направи пресврт на мечот

Трикратниот светски шампион во аматерска конкуренција Магомедрасул Мајидов во Њујорк успешно го заврши професионалното деби, откако прво се најде во нокдаун.

Боксерот на „Мечрум бокс“ на настанот во Медисон сквер гарден театар со прекин во четвртата рунда го совлада 30-годишниот американски левучар Ед Фонтајн (12-7, 5 КО).

 32-годишниот Азербејџанец заврши на подот во втората рунда, но успеа да се опорави и да го заврши противникот.

Мајидов имаше одлична аматерска кариера во која ја освои три светски титули и европски шампион и бронза на Олимписките игри во Лондон 2012 година.

Го нокаутира Иван Дичко и ги победуваше олимписките победници Роберт Камарел и Ентони Џошуа, уште еден боксер на Мечрум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО