Три сребра и две бронзи за македонските каратисти (Фото)

Tri medali za karatistite vo Crna Gora

Три сребрени и два бронзени медали освоија македонските каратисти на Медитеранското
првенство за сениори, кое викендов (13-14 септември) се одржа во црногорскиот град Бар,
во конкуренција на 182 натпреварувачи од 12 држави.
Берат Јакупи во борби во категорија до 84 килограми, Иво Цветковски во борби до 75
килограми и женскиот ката-тим (Пулексенија Јованоска, Маријана Димоска и Мишела
Димоска) се закитија со сребра, додека Наташа Стефановска во борби до 61 килограм и
Моника Стефановска во борби до 68 килограми освоија бронзи.
На Медитеранското првенство покрај Македонија учествуваа и Италија, Хрватска,
Франција, Египет, Турција, Србија, Босна, Црна Гора, Мароко, Кипар и Албанија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО