Тренерот на Џошуа: Усик беше психички посилен

Тренерот на Ентони Џошуа, Роберт Гарсија, верува дека Александар Усик бил ментално посилен во нивната борба.

Минатиот викенд во Џеда, Саудиска Арабија ја видовме нивната втора борба. Усик повторно беше подобар во рингот и ги одбрани титулите. Александар можеше да победи со поделена одлука и да му го нанесе на поранешниот шампион вториот последователен пораз.

Не може да се одрече дека Џошуа доживеа ментален слом во оваа средба. Бараше нокаут, но не го најде, а по борбата се однесуваше чудно. Ентони почна да ја напушта салата, а потоа се врати и ги фрли појасите на Усик.

Неколку секунди подоцна, Џошуа го грабна микрофонот и почна да се објаснува.

„Мислам дека Александар Усик беше ментално посилен. Неговиот ум го натера да ги сврти работите во своја полза.

Мислам дека умот на Ентони е малку послаб од оној на Усик. Наместо да излезе посилен, неговиот ум и исцрпеност го изнамачија“, изјави Гарсија на Твитер за психичката состојба на неговиот борец за новинарот Мајкл Бенсон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО