Тренерот на Чимаев: Не можам да му ја контролирам агресијата

Тренерот на Хамзат Чимаев (11-0) Андреас Михаел призна дека за време на тренингот му дава можност на борецот да биде тоа што навистина е. Мајкл му дозволува на Чимаев да биде див, но тоа има свои ризици.

Хамзат ја истура својата агресија во теретана, но ја носи и во борбите. Андреас не може да го контролира во кафезот и тоа го видовме во борбата со Жилберт Барнс. „Борз“ полуде барајќи нокаут и направи голема штета.

Чимаев беше блиску до пораз со нокаут, но на крајот победи со одлука. Следната борба на Чимаев ќе ја има против Нејт Дијаз (20-13) на УФЦ 279 на 10 септември во Т-Мобиле арената во Лас Вегас, САД.

„За време на тренингот му давам можност да биде див. Ќе ти дадам пример. Кога Мајк Тајсон спарингуваше, никогаш не му беше кажано да се „смири“ бидејќи на тој начин ја уништувате природата на ѕверот.

Ја хранам агресијата на Хамзат. На тренинзите му давам можност да биде тоа што навистина е. Но, за време на борбата, не можам да ја контролирам таа агресија како што можете да ја контролирате во теретана.

Во исто време, не истурам вода на овој оган“, изјави Мајкл во интервју за Меклајв.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО