Том Аспинал му порача на Фјури: Нгану може да ти направи повеќе проблеми од Џошуа

На крајот на октомври во Саудиска Арабија светскиот боксерски шампион Тајсон Фјури се бори против поранешниот УФЦ борец Френсис Нгану.

Боксерскиот меч беше договорен во десет рунди, а влог во таа борба нема да биде појасот на ВБЦ, кој е во сопственост на Фјури.

Многумина веќе ја анализираа таа борба, а последен меѓу нив е англискиот ММА тешкаш Том Аспинал, кој ќе му помогне на Џипси кинг во подготовките против силниот Камерунец.

„Многу боксери се борат слично, има двоен директ, еден-два, па лево кроше… Тие не се премногу различни, особено кога ќе поминеш низ сето тоа аматерски, а потоа ќе стигнеш до Олимпијадата. Повеќето се борат во ист стил“, изјави Том Аспинал, а потоа додаде:

„А кога ќе дојдете пред Дионтеј Вајлдер или Френсис Нгану кои удираат во круг и погодуваат аперкат, а се непредвидливи, тогаш тоа може да ве изненади, не сте навикнати на тоа. Да речеме ако Фјури и Џошуа боксираат, тоа ќе беше најлесната борба за Тајсон. Најлесната борба во кариерата, бидејќи ги знае сите тие потези. Тешко е за секој боксер да се бори со Вајлдер бидејќи тој само по случаен избор фрла големо кружно десно кроше. Така е и Нгану, па мислам дека Френсис ќе му направи повеќе проблеми на Фјури од Џошуа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО