Бесир Алили извојува две победи и ќе се бори за полуфинале на Светското првенство за младинци

Бесир Алили против Јапонецот Бесир Алили ќе се бори за влез во полуфиналето на Светското првенство за младинци (У-20) во Аман, Јордан.

Алили извојува две победи на поени против исклучително силните противници Микола Ташохло од Украина 14-11 и Емре Четин од Турција 6-4.

Шакир Беслими и Теодор Ѓеоргиев се поразени, но, ако нивните противници се пласираат во финалето, тие ќе добијат шанса во репасажот.

Резултати СП во Јордан:

61 кг
Бесир Алили – Микола Ташохло (Украина) 14-11  квалификации
Бесир Алили – Емре Четин (Турција) 6-4
Бесир Алили – Рин Сакимото (Јапонија)

86 кг
Шакир Беслими – Рахим Магамадов (Франција) 0-10 1/8 финале

125 кг
Теодор Ѓеоргиев – Јусиф Дурсунов (Азербејџан) 0-10 1/8 финале

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО