Тајсон Фјури против Сефер Сефери на 9 јуни

Поранешниот шампион на ВБА, ИБФ, ИБО и ВБА во тешка категорија Тајсон Фјури (25-0, 18 КО) на 9 јуни ќе го направи своето официјално враќање во рингот.

Фјури не боксирал откако го детроинизирашед поранешниот крал во тешка категорија Владимир Кличко во ноември 2015 година, освојувајќи ги титулите на ИБФ, ВБА, ИБО и ВБО. Сепак, Британцот подоцна беше позитивен на допинг тестот и му беше одземена титулата на ИБФ, а потоа доброволно се откажал од појасите на ВБА, ИБО и ВБО.

https://www.instagram.com/p/Bijki5Zjmej/?utm_source=ig_embed

За време на овој период падна во длабока депресија, за момент посегна и по наркотици и ја зголемил својата тежина на вознемирувачки 170 килограми.

https://www.instagram.com/p/BjAiKvbD2Sv/?utm_source=ig_embed

Но сега Фјури е подготвен да се врати во рингот и неговиот прв противник ќе биде албанскиот боксер Сефер Сеферфи. Тој е рекордер со 23 победи и само еден пораз од Мануел Чар во 2016 година. Дуелот е на 9 јуни на Манчестер арената.

https://youtu.be/SblntK0V9yc

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО