Тајсон Фјури: Нема да се борам со Френсис Нгану

196

Боксерската ѕвезда Тајсон Фјури е категоричен дека ги завршил сите видови борби.

Британскиот боксер изјави дека повеќе не е заинтересиран да се покажува со шампионот на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану. Фјури најави повлекување веднаш по дуелот со сонародникот Дилиен Вајт. Борбата заврши со победа на Тајсон со нокаут во шестата рунда.

Фјури ја извојува 32-та победа во 33 борби во професионалната кариера и вторпат по ред успешно ја одбрани титулата на ВБЦ. Веднаш по победата над Вајт, Тајсон го предизвика Нгану, кој исто така влезе во рингот.

Тие се согласија за егзебициски меч во 2023 година, но Фјури одби.

„Тоа не е ни вистинска битка. Ова е игра. Како и да ја наречете оваа битка, Дана Вајт и онака не сака да учествува во неа, па тоа е се.

Сигурен сум дека Френсис би сакал да го има, да прави вистинско шоу и да ги забавува луѓето, но завршив со сите видови битки, вклучувајќи ги и овие“, рече Фјури во интервју за ИФЛ ТВ.

Нгану се уште не го обновил договорот со УФЦ. Инсистира на повеќе пари како и на боксерски мечеви.