Стерлинг го победи Сехудо и остана на тронот на УФЦ, Мухамед го совлада Брнс

Американскиот борец Алџамејн Стерлинг по трет пат го одбрани шампионскиот појас на најголемата светска ММА организација.

На настанот УФЦ 288 во Њуарк (Њу Џерси), Стерлинг со поделена одлука го победи сонародникот Хенри Сехудо, за кого тоа беше негов прв натпревар по тригодишна пауза. Ова е трет пораз во кариерата на Трипл Ц.

Сехудо се обиде да дојде до предност уште на почетокот со соборување, но Стерлинг се покажа како тврд орев и не му дозволи на противникот да направи нешто поконкретно.

Втората рунда Алџамејн ја отвори со комбинации, но без конкретен ефект, Хенри очигледно добро се подготвил за тоа.

Во третата Стерлинг успеа да го собори и да контролира, а на крајот возврати и Сехудо.

Шампионот беше одличен во претпоследната рунда, а предноста во должина на рацете одлично ја искористи и не му дозволи на Хенри да му се доближи.

Во последните пет минути Сехудо се обиде со се за да го совлада Стерлинг, а имаше и соборување во последната минута и факаќе на грбот, но шампионот беше многу концентриран и не дозволи да биде изненаден.

Тоа беше 23-та победа во кариерата на Алџамејн Стерлинг и деветта по ред.

Белал Мухамед стигна до најголемата победа во кариерата. По не премногу интересни пет рунди, Американецот со едногласна одлука на судиите го совлада Жилберт Барнс, кој во мечот влезе со повредена лева рака.

Кинеската борец Јан Ксијаонан ги доби сите седум претходни победи во УФЦ со одлука, но во последниот настап победи со прекин.

Мовсар Евлоев напорно работеше против Диего Лопез, но на крајот победи со едногласна одлука на судиите.

Главната програма на настанот ја отвори Чарлс Журден со триумф над Крона Грејси.

Резултати од настанот УФЦ 288:

Алџамејн Стерлинг – Хенри Сеџудо – поделена одлука (47–48, 48–47, 48–47)
Белал Мухамед – Жилберт Барнс – едногласна одлука (50–45, 49–46, 49–46)
Јан Сјаонан – Џесика Андраде – ТКО (удари), Р1 (2:20)
Мовсар Евлоев – Диего Лопез – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Чарлс Журден – Крон Грејси – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)

Воведни борби:
Мет Фревола – Дру Добер – ТКО (удари), Р1 (4:08)
Кенеди Нзечукву – Девин Кларк – Тех. завршница (гилотина), Р2 (2:28)
Каос Вилијамс – Роландо Бедоја – поделена одлука (27–30, 29–28, 29–28)
Вирна Џандироба – Марина Родригез – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Паркер Портер – Брекстон Смит – ТКО (удари), Р1 (2:10)
Икрам Алискеров – Фил Хејс – КО (удари), Р1 (2:10)
Клаудио Рибеиро – Џозеф Холмс – ТКО (тупаници), Р2 (3:21).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО