Сребро и бронза за Стојановиќ и Петков во У-21 на Кроација опен, Стојановиќ и Костов ќе се борат за златото во јуниорска конкуренција

507

На Меѓународен карате турнир „Корација опен“ во Риека, Хравтска, денеска во пониксата конкуренција Стефан Стојановиќ (Макпетрол) го освои сребрениот медал во категоријата над 84 килограми во У-21 откако во финалето зауби од Словакот Томаш Коса, а Глигор Петков (-84кг, Макпетрол) се закити со бронзата во истата конкуренција.

Бојан Костов (Олимпик спорт) е во финалето на категоријата до 61 киломграм во јуниорска конкуренција. За златото ќе се бори со Свен Раковник од Словенија.

Стефан Стојановиќ (+76 кг, Макпетрол) е во финалето кај јуниорите и ќе се бори  со Макс Фајербах од Хрватска.