Спектакуларно! Фјури, Вајлдер, Усик и Џошуа се борат во ист ринг во иста вечер!?

Саудиска Арабија би можела да биде домаќин на голема боксерска вечер во тешка категорија во не толку далечна иднина, тврди новинарот на Ток спорт, Сајмон Џордан.

Блискиот Исток има голем интерес да биде домаќин на најголемите борби што ги нуди спортот, а Саудиска Арабија се споменува како потенцијално место за Тајсон Фјури да се соочи со Александар Усик во многу очекуваниот судир.

И покрај неуспехот на тие преговори, извештаите сугерираат дека Кралството сè уште е во игра за претстојната зима, и, ако и двајцата боксери ги задржат појасите, постои многу реална шанса тоа да стане реалност.

Интересно, како „загревање“ за култната пресметка е предвидена уште една одлична акција – борба меѓу Ентони Џошуа и Дионтеј Вајлдер. Џошуа има два порази од Усик, а Вајлдер два порази од Фјури. Говорејќи на неговиот подкаст Ток бокс, водителот ги откри гласините.

„Сакав да зборувам за пејзажот на она што веројатно ќе се случи во тешка категорија. Затоа што ќе се случуваат многу нешта… Имаше долгогодишно набљудување и, претпоставувам, гласина, дека на Блискиот Исток ќе се водат серија борби во кои се вклучени Фјури, Усик, Џошуа и Вајлдер“, започна Сајмон Џордан.

„Во тек се три борби во кои се Фјури против Усик, Вајлдер против Џошуа и победниците од тие борби повторно се среќаваат на Блискиот Исток за последна борба. Тоа ќе одговара на динамиката зашто Ентони Џошуа нема да се бори до декември“, додаде тој.

Се вели дека Арапите се подготвени да издвојат огромни 200 милиони американски долари за да го одржат уникатното шоу во декември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО