Алекс Волкановски ги пофали Холовеј и Ален по нивната борба

Австралиско-македонскиот ММА борец, актуелниот шампион во перо категорија на УФЦ Александар Волкановски ги кажа своите впечатоци од борбата меѓу поранешниот носител на титулата во дивизијата Макс Холовеј и Арнолд Ален.

„Многу конкурентна битка! Макс покажа одличен боречко IQ и искуство. Борба на највисоко ниво. Браво момци“, напиша Волкановски на својата страница на социјалната мрежа.

https://twitter.com/alexvolkanovski/status/1647445633274613763?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1647445633274613763%7Ctwgr%5E0915af2a55f2fea96ff6c7dc966eaf2c34280c5d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fmma%2Faleks-volkanovski-xvali-xolouej-i-aln-sled-boya-im%2F

Борбата меѓу Холовеј и Ален беше водечка на турнирот УФЦ на ЕСПН кој се одржа ноќта на 16 април во Канзас Сити. Борбата помина во сите пет рунди и заврши со победа на Холовеј со едногласна одлука.

За Арнолд Ален ова е прв пораз во УФЦ. Пред тоа британскиот борец ја продолжи серијата од десет последователни победи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО