Сирил Гане го победи Волков, „Босанскиот бомбардер“ славеше

Сирил Гане ја забележа деветтата професионална победа, шеста во УФЦ. Непоразениот француски борец со едногласна одлука на судиите го победи Русинот Александар Волков во главната борба на УФЦ Фајт најт 190 во Лас Вегас.

Во голема борба, Гене стигна до нов триумф со фантастична тактика, потврдувајќи дека спаѓа во врвот на тешка категорија.

Тој повторно покажа голема издржливост во борба од пет рнди, но и дека нема сила за нокаут. Тоа беше негова втора победа по ред со едногласна одлука и трета од последните четири борби.

Во првите две рунди Волков успешно реагираше на секоја закана од Гане, но потоа Французинот ја презеде иницијативата и започна да го удира противникот. Сирил беше поуспешен во тактичкото надмудрување, Александар не можеше да го загрози во кое било време.

Во борбата за титулата, Танер Бозер го победи Овинс Сент со нокаут во втората рунда. Босер ја прифати борбата помалку од еден месец по неговиот пораз од Илири Латифи.

Доминираше во првата рунда и ја заврши работата во следната. Со коленото го удри противникот во главата и по неколку удари стигна до нокаут.

Тимур Валиев го победи Раони Барселос со мнозинска одлука на судиите, а Тим Мин славеше над Николас Далби по три рунди.

Андре Фили доминираше против Даниел Пинеда и веројатно ќе стигнеше до нова победа доколку ненамерно не го зграпчеше прстот на противникот во втората рунда. Пинеда не можеше да ја продолжи борбата и мечот заврши во „без одлука“.

Во првата борба од главната програма, Ренато Моикано го победи Јаи Херберт со задушување (давење од позади) во 2.рунда.

Во воведната програма, Дамир Хаџовиќ го победи Јенси Медеирос со едногласна одлука на судиите. По два порази во низа, „Босанскиот бомбардер“ стигна до триумф што веројатно му гарантира нов договор со најсилната ММА организација.

Двајцата почнаа агресивно, а во таа отворена борба Хаџовиќ беше подобар. Тој заврши одлична работа во првите две рунди, дури и во средината на борбата се чинеше дека го стресе противникот неколку пати, но тие удари не беа доволно силни за Медеирос да заврши на подот.

Дамир забави во последната рунда, што му даде шанса на Јенси да ги сврти работите. Сепак, Хаџовиќ успешно се одбрани и ја задржа предноста до крајот на мечот. На крајот, тројцата судии му дадоа предност, тоа беше 29-28.

Резултати-УФЦ Фајт најт 190:

Сирил Гане – Александар Волков – едногласна одлука (50-45, 50-45, 49-46)
Танер Бозер – Овинце Сент Про – КО (удари), Р2 (2:31)
Тимур Валиев – Раони Барселос – одлука на судиите (28–28, 29–28, 29–28)
Андре Фили – Даниел Пинеда – без одлука (случајно бркање на очите), Р2 (0:46)
Тим Минс – Никола Далби – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Ренато Моикано – Aiаи Херберт – завршница (давење од позади), Р2 (4:34)

Воведни борби:
Кенеди Нечукуву – Данило Маркез – ТКО (удари), Р3 (0:20)
Шавкат Рахмонов – Мишел Празерес – завршница (давење од позади), Р2 (2:10)
Џеремаја Велс – Варли Алвеш – КО (удари), Р2
Марсин Прачнио – Исак Вилнуева – ТКО (удар во тело), Р2 (0:56)
Хулија Авила – Јулија Столиаренко – завршница (давење од позади), Р3 4:19
Шарл Роза – Џастин Џејнс – поделена одлука (30-27, 28-29, 29-28)
Дамир Хаџовиќ – Јенси Медеирос – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО