Шорцевите што ги носеше Мухамед Али во историска борба се на продажба за голема сума пари

Шорцевите на Мухамед Али што ги носеше за време на „Возбудата во Манила“ против Џо Фрејзиер – една од најпознатите борби во историјата на боксот, се на продажба во аукциската куќа Сотби во Њујорк. Со сегашната понуда за историскиот колекционерски предмет од 3,8 милиони долари, Сотби верува дека би можел да достигне цена помеѓу 4 и 6 милиони долари до 12 април, кога ќе заврши наддавањето.

Борбата е универзално признаена како една од најголемите и најбруталните борби во историјата на професионалниот бокс – траеше 14 рунди на жешки 49 степени Целзиусови.

Се заврши откако аголот на Фрејзер му рече на судијата да ја прекине борбата. Тренерот на Фрејзер, Еди Фуч, реши да ја прекине борбата откако ги виде резултатите од 14-тата рунда во која Али го погоди со серија удари – што го остави „Смокин Џо“ со сериозно оштетен вид.

Не знаејќи дека Фрејзер одлучи да се предаде, Али исто така требаше да се откаже. Тој веќе им нареди на тренерите да му ги отсечат ракавиците. Подоцна му рекол на својот биограф Томас Хаузер: „Фрејзер се откажа малку пред јас. Не мислев дека можам повеќе да се борам“.

Пријателката на Фрејзер, која учествуваше во борбата, Дениз Менц, подоцна ја опиша атмосферата во Арената Колосеум: „Толку интензивно жешко, никогаш порано во животот не сум почувствувала таква топлина. Ниту еден здив – ништо. А јас само седнав таму. Можете ли да замислите да бидете во рингот? Не знам како успеаја“.

Тоа беше третата и последна борба меѓу овие две боксерски легенди што му дава предност на Али од 2-1 над Фрејзер и ги задржа трите шампионски појаси во тешка категорија.

Овој дел од аукцијата е само еден од многуте колекционерски предмети понудени за време на „Спортската недела“ во Сотби. Дресот на Леброн Џејмс од НБА Ол-стар натпреварот во 2024 година (300.000 долари), потоа дресот на Коби Брајант од првиот меч од финалето во 2009 година (до 2,5 милиони долари) и пар патики на Ер Џордан што ги носеше Мајкл Џордан во 5-тиот натпревар во НБА финалето 1996 година (до 400 илјади долари) се некои од поинтересните понуди на познатата аукциска куќа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО