Шон Стрикленд е новиот шампион на УФЦ! Американецот со судиска одлука го победи Израел Адесања

Во главниот меч на настанот УФЦ 293 кој се одржа во Кудос бенк арената во Сиднеј, американскиот борец Шон Стрикленд со одлична тактика го совлада Израел Адесања и ја освои титулата во средна категорија.

Стрикленд школска ја одработи работата и без неговиот „граплинг“ убедливо победи со едногласна одлука (три пати 49-46).

Стрикленд подготви одлична тактика против Адесања кој не можеше да го најде својот ритам.

Американецот одлично го удри и бараше потенцијална завршница, но не притискаше премногу, бидејќи знаеше дека ќе биде долга борбата.

Одлично го бранеше секој обид на Изи и го ограничи на поединечни удари, а тој возврати многу пожестоко, напаѓајќи го целиот меч.

Планот му беше одличен, го измори шампионот со постојан притисок и го држеше на задната страна.

Кога последен пат се огласи сирената, инаку самоуверениот Адесања изгледаше како борец кој мораше да ја прифати судбината и да признае дека противникот му е подобар.

Тоа беше трет меч за Шон оваа година и трета победа. Во јануари го победи Насурдин Имавов, во јули го победи Абусупијан Магомедов со прекин во втората рунда и сега Израел Адесања.

Неговиот вкупен скор е 28 победи во кариерата и осма во последните три години, со два порази (Алекс Переира и Џаред Канониер).

Во конасловната борба Александар Волков го победи домашниот борец Таи Туиваса со завршница (езекиел задушување) на крајот од втората рунда.

По Жаирзињо Розенструик и Александар Романов, Русинот убедливо стигна до третата победа во низа, вкупно 35-та во професионалната кариера.

Клучниот момент се случи во втората половина од рундата кога Волков го фати Туиваса и со „езекиел“ гушење стигна до триумфот и го најави својот поход кон врвот во тешка категорија.

А Антон Туркаљ го забележа третиот пораз во УФЦ. Шведскиот борец со хрватски корени загуби од Тајсон Педро со нокаут во првата рунда.

Туркаљ со овој пораз веројатно ја заврши својата епизода во најголемата светска ММА организација.

Новозеландскиот тешкаш Џастин Тафа победи против Американецот Остин Лејн за 82 секунди.

Тоа беше негов четврти триумф во УФЦ, а има и три порази и една откажана борба.

Манел Капе со едногласна одлука на судиите го совлада Фелипе дос Сантос во одличен меч во мува категорија.

Резултати од настанот УФЦ 293:

Шон Стрикленд – Израел Адесања – едногласна одлука (49-46, 49-46, 49-46)
Александар Волков – Таи Туиваса – завршница (езекиал давење), Р2 (4:37)
Манел Капе – Фелипе дос Сантос – едногласна одлука (30–27, 29–28, 29–28)
Џастин Тафа – Остин Лејн – КО (удари), Р1 (1:22)
Тајсон Педро – Антон Туркаљ – КО (тупаници), Р1 (2:12)

Воведни борби:
Карлос Улберг – Јунг Да-ун – завршница (давење од позади), Р3 (4:49)
Чепе Марискал – Џек Џенкинс – ТКО (повреда на раката), Р2 (3:19)
Џејми Маларки – Џон Макдеси – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Насрат Хакпараст – Лендон Кинонес – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Чарли Радке – Мајк Матета – едногласна одлука (29–27, 29–27, 29–27)
Габриел Миранда – Шејн Јанг – тех. завршница (гушење од позади), Р1 (0:59)
Кевин Жусет – Кифер Крозби – завршница (гушење од позади), Р1 (4:49).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО