Шон О’Мели е новиот шампион на УФЦ! Шугар го нокаутира Стерлинг во втората рунда (ВИДЕО)

Заврши владеењето на Алџамејн Стерлинг во бантам категорија. Во главната борба на настанот УФЦ 292 во ТД Гарден во Бостон, Американецот Шон О’Мели го победи Стерлинг со прекин на почетокот на втората рунда и стана нов шампион.

Првата рунда беше испитување на силите во која Стерлинг се закани со неколку ниски удари. Само во последната половина минута Алџамејн се обиде да го собори Шон.

Стерлинг тргна агресивно и повторно се обиде да го собори О’Мели, а откако се извлече борбата се врати на средината на октагонот.

Само неколку секунди подоцна Стерлинг повторно нападна, а О’Мели возврати со одлично десно кроше кое го собори Стерлинг и го заврши мечот со неколку удари од горна позиција.

За Шугар Шон тоа беше 17 победи во кариерата и петта победа во низа (мечот против Педро Муњоз беше поништен).

По борбата О’Мели побара следен противник да му биде Марлон Вера од кого само загуби во професионалната кариера.

Во август 2020 година Чита го победи Шугар со прекин во првата рунда.

Вејли Жанг убедливо оствари нова победа со која го одбрани појасот во сламка категорија.

Кинеската во конасловната борба со едногласна одлука на судиите ја победи предизвикувачката од Бразил, Аманда Лемос.

Шампионката не можеше да ја заврши борбата со прекин, но доминираше во текот на сите пет рунди.

Бразилката имаше само еден обид за задушување и тоа на две минути до крајот на првата рунда, но Вејли Жанг се ослободи од прегратките на противничката и ја сврте ситуацијата.

Кинеската се обиде со силни удари да го заврши мечот од горна позиција. А слично беше и во продолжението.

Вејли Жанг доминираше до крајот на борбата и убедливо стигна до 34-тата победа во кариерата и трета во низа.

Јан Мачадо Гари стигна до 13 победа во кариерата и шеста во УФЦ. Ирскиот борец со едногласна одлука го победи искусниот Американец Нил Мањи во мечот во полусредна категорија.

Гари веднаш ја презеде иницијативата, а по десет секунди за првпат го собори противникот. Ова го направи уште неколку пати во текот на натпреварот.

Ирецот брилијантно се држеше на својата тактика до крајот, притискајќи и погодувајќи го Мањи кој немаше одговор.

Кај судиите убедливо ги доби сите три рунди и потврди дека е еден од најголемите потенцијали во ММА.

Марио Баутиста ја продолжи победничката серија во бантам категоријата на УФЦ.

Американецот со едногласна одлука на судиите го победи сонародникот Да’Мона Блекшир и со тоа стигна до петтата победа во низа.

Блекшир имаше можност да стане првиот борец во УФЦ кој извојувал две победи во една недела. Пред една недела го победи Хозе Џонсон со прекин во првата рунда.

Во првите две рунди Да’Мон одлично се снајде со Баутиста, кој се обиде да го заврши мечот со гушење на крајот од првата рунда.

Но, во последната рунда ја презеде иницијативата, со нокдаун ја освои наклонетоста на судиите и со тоа ја потврди победата. Баутиста требаше да се бори со Коди Гарбрант.

Марлон Вера и Педро Мунхоз понудија голема борба на отворањето на главната програма.

Еквадорецот беше поуспешен и со едногласна одлука на судиите го совлада Муњоз. Тоа беше 21-ва победа за Чита во кариерата и прва по поразот од Кори Сандхаген.

И Крис Вајдман, кој ја скрши ногата пред повеќе од две години, по долга пауза се врати во октагонот.

Бред Таварес со едногласна одлука на судиите убедливо го совлада поранешниот шампион.

Резултати од УФЦ 292:
Шон О’Мели – Алџамејн Стерлинг – ТКО (тупаници), Р2 (0:51)
Жанг Вејли – Аманда Лемос – едногласна одлука (50–43, 50–44, 49–45)
Јан Мачадо Гари – Нил Мањи – едногласна одлука (30–26, 30–26, 30–24)
Марио Баутиста – Да’Мон Блекшир – едногласна одлука (29-28, 29-28, 30-27)
Марлон Вера – Педро Мунхоз – едногласна одлука (30–27, 30–27, 29–28)

Воведни борби:
Бред Таварез – Крис Вајдман – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Грегори Родригез – Денис Тиулиулин – КО (лакти), Р1 (1:43)
Курт Холобо – Остин Хабард – завршница (триаголник давење), Р2 (2:39)
Бред Катона – Коди Гибсон – едногласна одлука (29–28, 29–28, 30–27)
Андре Петроски – Џералд Мершарт – поделена одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Наталија Силва – Андреа Ли – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Карине Силва – Марина Мороз – завршница (гушење со гилотина), Р1 (4:59)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО