Шампион е најуспешен на Државното првенство, тренерот Дејан Митровски бара потврда на меѓународната сцена

Кикбоксерите на Шампион од Скопје беа најуспешни на Државното првенство во кик бокс изминатиов викенд со 19 освоени медали (9 златни, 7 сребрени и 3 бронзени), а Викторија Варадинова до двата златни медали е најуспеша.

Кикбоксерите на Шампион настапија со 19 натпреварувачи и освоија исто толку медали. Скорот на овој клуб ќе беше поголем ако настапеше и Хадис Рамадани.

За разлика од другите натпреварувачи Бобан Илиоски го освои златниот медал во најтешката и најатрактиваната дисциплина – К-1.

Тренерот екипата, Дејан Митровски – Урко, вели дека натпреварувачите ги исполниле неговите очекувања, но дека можело и подобро. Тој нагласува дека нивните медали ќе добијат вистинската вредност кога ќе ги потврдат на меѓународната сцена, како на Балканско, Европско и Светско првенство.