САД е затворена страница за Дилиен Вајт

Привремениот светски шампион на ВБЦ, Дилиен Вајт нема да се бори во САД. Барем не оваа година. Се покажа дека дестинацијата Америка е затворена страница за Британецот, а тоа стана познато откако денеска беше објавено дека ќе боксира на 30 октомври во „О2 арена“ во Лондон.

„Време е да се вратам на рингот. Едвај чекам повторно да влезам во О2. Ќе видите вистински огномет“, напиша 33-годишната Вајт на социјалните мрежи.

Во оваа фаза, сепак, се уште не е јасно со кого ќе се сретне „Крадецот на трупови“. Меѓу фаворитите за конкуренција на Британецот се поранешниот светски шампион на ИБФ, Чарлс Мартин, како и Џермејн Френклин и Стивен Шо.

„За жал, Еди Херн не сака да го испрати своето момче против мене. Се чини дека Вајт нема да дозволи повторно да биде испратен на подот, како што се случи со Поветкин, а бара лесен меч“, коментира Мартин.

Сепак, Френклин навести за претстојна битка: „Тој се остава себеси премногу отворен за удари. Затоа Поветкин го приземји, затоа има два порази. Не дека има стаклена брада, не го велам тоа, но неговата одбрана е инвалдина и можам да го докажам тоа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО