Роберт Гарсија го подготвува Џошуа да биде лош во рингот

66

По неговиот втор професионален пораз во рингот од рацете на Aлександaр Усик, Ентони Џошуа го смени тренерскиот штаб. По многу месеци во кои обиколуваше многу спортски сали и разговараше со врвните тренери во светот, тој се реши zа Роберт Гарсија.

Гарсија е брат на Мајки Гарсија, кој беше светски шампион. Тој е познат по агресивниот стил на кој ги учи своите конкуренти. Токму недостатокот на агресија, според многумина, беше најголемиот проблем на Еј Џеј во првата борба со Усик. Сега Гарсија планира да го промени тоа.

„Знаете, тој воопшто не беше подготвен да го добие мечот“, рече Гарсија и продолжи: „Од она што го разбрав, планот беше да се оди само на 12 рунди. Никогаш не помислил дека по секоја цена мора да ја преземе борбата. И тоа е огромната разлика. Сега размислува за победа и како да го повреди момчето пред него“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @anthonyjoshua

„Тој треба да биде со тим кој го турка да победи и да се претстави добро. Јас и Анхел Фернандез го правиме построг, да биде лош во рингот, да го повреди противникот. Тоа го прави во последно време и јас сум многу задоволен. Ќе биде подготвен за средбата“.

Ако Еј Џеј ги врати титулите, тој ќе стане 15-ти дипломиран светски шампион на Мексиканецот. Но, само прв во тешка категорија.

„Го сакам мојот прв шампион во тешка категорија. Ова ќе биде нешто многу посебно за мене. Џошуа ќе го добие мечот. Му честитам на Усик, но ќе си ги вратиме титулите“.

Ако Џошуа победи, тој ќе биде меѓу посебните боксери во тешка категорија кои вкупно три пати ги освоиле титулите. Ова секако ќе биде само на книговодството, бидејќи Еј Џеј има клаузула во неговите договори што му одредува итен реванш, нешто што не беше во пракса во минатото.