Рикардо Мајорга го нокаутираа во Тексас (ВИДЕО)

Поранешниот светски шампион во велтер и супервелтер Рикардо Мајорга (32-11-1, 26 КО) одлучи да се врати во рингот.

Во ноември минатата година 45-годишниот Ел Матадор е поразен со прекин од Андреј Сироткин (15-0, 4 КО) во Русија.

Во јануари објави повлекувањето од боксот, за наскоро да се предомисли кога доби понудата за борба во Ларедо.

Поради враќањето на рингот неговиот менаџер и пријател Розендо Алварез одлучи да го напушти поранешниот светски шампион.

Мајорга, кој го носеше прекарот најголемиот будала во боксот, добро се носеше со 17 години помладиот Родолфо Гомез (13-4-1, 9 КО), но ги спушташе рацете, му дозволуваше на противникот да го удира и притоа цело време го навредуваше, за на крајот да плати за тоа.

Во 8-мата рунда Мексиканцот погоди со неколку силни удари, а Никарагванецот заврши на подот. Успеа да се подигне, но судијата му беше јасно дека поранешниот светски шампион не беше во можност да ја продолжи борбата.

Борбата првично беше договорена на 76,2 кг, но Мајорга беше тежок на границата на полутешка категорија од 79,4 кг, а за тоа плати казна.

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО