Нов датум за реваншот Усик – Џошуа

197

Александар Усик и Ентони Џошуа имаат нов датум за реванш-мечот за титулите во тешка категорија на ИБФ, ИБО, ВБА Супер и ВБО.

Борбата првично требаше да се одржи во април на еден од двата стадиони, стадионот Вембли или Тотенхем. Потоа се зборуваше за судир во мај, а малку подоцна излезе информација дека средбата би можела да се одржи во јуни.

Кон крајот на март пристигна информација за точниот датум на мега судирот – 25 јуни во Саудиска Арабија. Овој датум го открија роднините на менаџерот на Еј Џеј, Еди Херн. Според информациите, тој добил и официјална понуда да ја организира битката во Дирија за сума од 120 милиони долари!

Денеска, пак, излезе нов датум за средбата и тој е 23 јули или околу еден месец подоцна. Причината за промената на датумот е нејасна, како и дали Саудиска Арабија ќе остане домаќин.

Доколку се постигне договор, тоа ќе биде втор меч таму со Џошуа. Во 2019 година тој боксираше во реваншот против Енди Руиз Јуниор, победувајќи на поени по 12 рунди. Судирот беше организиран од конзорциум во Саудиска Арабија за 80 милиони долари.

Ентони Џошуа има биланс од 24 победи и 2 порази во професионалната боксерска кариера. Поразите се од Енди Руиз Јуниор во 2019 година и од Александар Усик. Токму Украинецот ги украде шампионските појаси на АЈ во неговиот последен професионален меч. Ова се случи на боксерска гала одржана на стадионот на фудбалскиот тим Тотенхем на 25 септември 2021 година.

Усик, пак, има биланс од 19 победи, од кои 13 се со нокаут. 35-годишниот Украинец е поранешен број 1 во полутешка категорија на ВБЦ, ВБА Супер, ИБФ, ВБО. Тој е олимписки шампион во тешка категорија на Игрите во Лондон во 2012 година.