Рајан Гарсија на почетокот на декември се враќа во рингот против Мексиканецот Оскар Дуарте

Американскиот боксер Рајан Гарсија во април го доживеа првиот пораз во кариерата, откако во седмата рунда загуби со нокаут од сонародничкот Џервонта Дејвис.

Кинг Рај наскоро се враќа во рингот и ќе се бори со друга ѕвезда во надоаѓање на 2 декември во Тојота центарот во Хјустон, Мексиканецот Оскар Дуарте Хурадо.

Гарсија (23-1, 19 КО) моментално тренира со Дерик Џејмс, со кој почна да работи на почетокот на оваа година.

И неговиот противник Дуарте (26-1-1, 21 КО) има десет победи во низа, а годинава извојува две убедливи победи против Алекс Мартин и Д’Анџело Кис.

Љубителите на боксот ќе го следат мечот со интерес за да видат дали Гарсија може да се врати од првиот неуспех во кариерата.

Ќе биде важна борба за него да покаже дека проблемите со менталното здравје се зад него. Имено, познато е дека Гарсија претходно се бореше со депресија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО