Рустемовски поразен со судиска помош на ЕУБЦ купот во Будва (ВИДЕО)

Ален Рустемовски е поразен во втората борба на ЕУБЦ купот во Будва од Роланд Верес од Унгарија.

Се чини дека судиите му кумуваа на порзаот, бидјеќи на одлуката се чекаше долго за да донесат одлука 2-5 за Унгарецот.

Првата рунда му ја доделија на Рустемовски со 3-2, а втората на Верес со 2-3, но со сигурност може да кажеме првата дека ја доби со 5-0, а и втората. Некоја мала предност од 2-3 удари имаше Роланд, но тоа не беше доволно за победа. Но, судиското е последно.

На Купот настапуваат 178 боксреи од 33 држави.

ЕУБЦ куп во Будва:

57 кг Ален Рустемовски – Франческо Издија (Италија) 5-0

57 кг Ален Рустемовски – Роланд Верес (Унгарија) 2-5

67 кг Ник Николов – Александру Парашив (Молдавија) 0-5 прекин Р1(2:33)

Борбата на Рустемовски е на 1:22:00:

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО