Пресметка на поранешните затвореници на 24 септември: Александар Емелијаненко – Вјачеслав Дацик

Руските ММА борци Александар Емелијаненко и Вјачеслав Дацик ќе се борат според по боксерските правила на 24 септември. Ова беше објавено на прес-конференцијата на Хардкор боксерската лига (ХБЛ).

Дацик неодамна го победи Бразилецот Анотио Силва во неговата последна борба. Нивниот меч заврши веќе во втората рунда, кога Вјачеслав го притисна противникот на јажињата и му зададе серија на уништувачки удари.

Судијата требаше да интервенира во текот на борбата и да ја поправи победата на Дацик со технички нокаут. Дацик беше доста активен оваа година и веќе забележа две победи со нокаут.

Последниот пат кога Александар се бореше со голи раце со ММА ветеранот Џеф Монсон од САД.

Дуелот беше во февруари и заврши со победа на Александар со одлука на судиите. Со оваа победа Александар му се реваншира на Монсон кој пред 10 години го победи во ММА.

Емелијаненко и Дацик се поранешни затвореници и со години сакаат да се борат. Сега ова ќе се случи на крајот на септември.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО